Not understanding anything? Click here to read in English

Plitwickie Jeziora - chorwacki, rajski park narodowy

Jeziora Plitwickie w Chorwacji - raj dla odkrywców, czy dla turystów?

Cała podróż po Bałkanach w znacznym stopniu opierała się u nas na zwiedzaniu natury - w grę wchodziły więc piękne (najlepiej kompletnie puste) plaże przy chorwackim wybrzeżu, jeziora, czy rzeka wypływająca z kanionu w Macedonii. Dlatego też, gdy tylko usłyszałam o Jeziorach Plitwickich, musieliśmy wybrać się tam po drodze.
Często spotykam się z zachwytami dotyczącymi natury Stanów Zjednoczonych, jednak Europa ma w sobie wiele rajskich parków, które często są bliżej nas, bilety wstępu tańsze, a widoki równie zachwycające. Tak też jest w przypadku tego parku, w którym krystalicznie czysta woda zdawała się mieć niebieski kolor. Cały park, w którym odnajdziecie kilometry ścieżek do pieszych wędrówek (nie martwcie się, mniej wysportowani mogą skorzystać z autobusu!) to fantastyczne miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Jednak zanim się do tego zabierzecie, chciałabym podzielić się z wami moimi wskazówkami, które ułatwią i umilą wam pobyt w tym pięknym zakątku Chorwacji.
Czytajcie dalej.


 Jak dotrzeć do Parku Narodowego i ile kosztuje wstęp?

Jeziora Plitwickie znajdują się w Chorwacji blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną (

O czym warto pamiętać przed wizytą w Parku Narodowym Jezior Plitwickich? 

Kąpiele są tam zakazane ze względu na ochronę przyrody, jednak nie ma przeciwwskazań do zorganizowania tam pikniku i spędzania czasu na kocu poza pieszymi wędrówkami. Warto pamiętać o zabraniu wygodnego obuwia, jeśli planujecie przemierzać tamtejsze szlaki i kremu z filtrem, aby uchronić się w czasie największych upałów.
Na terenie parku dostępne są toalety i kafejki, jednak osobiście polecałabym zabrać ze sobą własny prowiant (zwłaszcza butelkę wody, którą można tam napełnić), który z pewnością przyda się w ciągu całego dnia spędzonego w tym miejscu.
Zwiedzając zauważyłam tez wiele rodzin z dziećmi, jednak nie rzuciły mi się w oczy żadne specjalne udogodnienia z tym związane (brak podjazdów) i należy mieć to na uwadze. Niestety ilość turystów zwiedzająca w czasie sezonu jest bardzo duża, przez co najpiękniejsze miejsca są bardzo oblegane, co odbiera im uroku. Osobiście chętnie wybrałabym się tam jeszcze raz, zdecydowanie poza sezonem.

Natura w Parku Narodowym 

Wspaniałe wodospady, woda która ukazuje dno jeziora, romantyczne zakątki i wszechstronna zieleń. Tak w skrócie można opisać to wyjątkowe miejsce, jednak nie oddaje to jego piękna w całości. Zapraszam więc do obejrzenia kilku zdjęć i zainspirowania się do odwiedzenia parku!
Byliście tam kiedyś? Jakie są wasze wrażenia?

Brak komentarzy:

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.