Not understanding anything? Click here to read in English

Lappland roadtrip - Ice Hotel

 Szwedzka Kiruna i jej okolice okazały się być bardzo interesujące. Nie tylko ze względu na możliwość przejechania się na saniach z psim zaprzęgiem, czy obejrzeniu naszej pierwszej zorzy polarnej na zamarzniętym jeziorze, ale także przez możliwość odwiedzenia lodowego hotelu w Jukkasjärvi. Nie moglibyśmy odpuścić sobie takiej atrakcji, zwłaszcza że hotel jest budowany na nowo każdego roku i wszystkie z pokojów, które są dostępne do obejrzenia, są jak tymczasowe dzieła sztuki. Wstęp do hotelu jest płatny, ale moim zdaniem warto się skusić. Opcja zostania w nim na noc także wydaje się być interesująca, ale realia nie są już takie cudowne - jest przede wszystkim bardzo drogo. Pomimo tego, że hotel oferuje multum atrakcji dla swoich gości, to ceny za lodowy pokój w standardowym wydaniu wahają się między 2500-4100 szwedzkich koron za noc (1000-1700zł), artystyczne pokoje to kwoty nawet od 7500-8500SEK (ponad 3000zł). Jednak nawet mając do dyspozycji takie sumy, lepiej zadać sobie pytanie, czy warto? W lodowym hotelu jest przede wszystkim... zimno. No tak, oczywiste, prawda? :-) Ale temperatury są po pewnym czasie naprawdę nieprzyjemne, nawet po krótkim czasie zwiedzania. Decydując się na noc w lodowym hotelu otrzymuje się kilka warstw kołder, skóry, ale... śpi się w ubraniach. Jak na moje oko, obejrzenie wszystkiego i powrót do standardowej nocy w ciepłym domku to jednak najlepsza z możliwych opcji. 

*English: Swedish Kiruna and surroundings came out to be very interesting. Not only because of the possibility to attend the dog-sleight, or seeing our first northern lights on the frozen lake, but also because of the chance to see the Ice Hotel in Jukkasjärvi. We couldn't say no to this attraction, especially that the hotel is being build every year and all of the rooms that are available to see, are like the temporary pieces of art. The entrance is not free, although in my opinion it's worth paying. The option to stay overnight is interesting too, but the reality is not so great - especially considering the prices which are very high. Hotel is offering a lot of attractions for their guests, but the prices for one night in the ice room is around 2500-4100SEK, and artistic room is around 7500-8500SEK. Even if I had that amount of money to spend, I would first of all ask myself - if it's worth it? In the ice hotel it's just.. cold. Well, it's obvious, right? :-) But the temperatures after some time are getting really unpleasant, even after short sightseeing. If anyone wants to stay there overnight, they get a few layers of sheets, skins, but... they must sleep in the clothes. As for me, seeing everything and coming back to the standard night in warm cabin it's the best possible option. 
 Lodowy bar. / 
Ice Bar. 

4 komentarze:

 1. Świetne zdjęcia a z tym spaniem, to faktycznie mogłoby nie być zbyt przyjemnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W lodowym barze, to pewnie same mrożonki i herbata z lodem ;) Już jak się zdjęcia ogląda to zimno się robi. Rzeczywiście lepiej nie ryzykować odmrożeniem nosa i jego odpadnięciem ;) Ale i tak ci zazdraszczam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I drinki z lodowych szklanek. :))

   Usuń

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.