Not understanding anything? Click here to read in English

Budapeszt: Idealne miejsce na weekend

Pozytywne opinie na temat Budapesztu zawsze słyszałam od mamy. A raczej jedną opinię: ,,Budapeszt? Piękny!". Ale to wystarczyło, by rozbudzić moją ciekawość. Bez żadnych wątpliwości Węgry wylądowały na liście krajów do odwiedzenia i udało się to zrealizować bez problemu w czasie podróży po Bałkanach. Teraz, gdy mieszkam w Austrii, Budapeszt mam dosłownie na wyciągnięcie ręki i jest to doskonała okazja, by ponownie się tam wybrać. Podróż samochodem z Graz to niecałe 4 godziny, zaś z Wiednia niewiele ponad 2. 
Zatem co oczarowało mnie tam na tyle, by polecić wam to miasto na weekendowy wypad (zwłaszcza we dwoje)? 


 Jedzenie w Budapeszcie jest przepyszne 

Począwszy od dość znanych w Polsce kołaczy (ciast zawijanych na drewniane kołki i pieczonych nad żarem, a następnie obsypywanych cukrem), po langosze, leczo i gulasze. Kuchnia węgierska z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy cenią sobie konkretne smaki i dużą ilość warzyw. Papryka jest tu ceniona zarówno, jako jeden z głównych składników dań, jak i w formie przypraw. Będąc w Budapeszcie warto zaopatrzyć się w wędzoną paprykę, która z pewnością urozmaici wiele potraw w waszej kuchni. 
Jeśli zaś będąc w Budapeszcie będziecie mieli ochotę na połączenie klasyki z odrobiną nowoczesności, z całego serca polecam restaurację Getto Gulyas, które znajduje się przy Wesselenyi utca 18., Budapeszt 1078, Węgry w dzielnicy żydowskiej. Ciekawe wnętrze, miła obsługa i fantastyczne jedzenie z pewnością zapadną wam w pamięci na długo. Ceny również są przystępne. 
Getto Gulyas, Budapeszt. /źródło: TripAdvisor

Budapeszt jest idealny do zwiedzania pieszo 

Lokalizacja większości najważniejszych miejsc, budynków i restauracji pozwala na zwiedzanie Budapesztu pieszo. Jest to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także czasu. Podczas naszej wizyty zostawiliśmy samochód zaparkowany przy wynajętym przez nas mieszkaniu, zaś do centrum i z powrotem udaliśmy się metrem. Dzięki temu ominęliśmy korki. 
Lato w Budapeszcie ma swój urok, zwłaszcza gdy spaceruje się w okolicy bulwarów. Pieszo odkrywa się więcej i można natrafić na zakątki, których nie dostrzeglibyśmy podróżując samochodem.

Architektura w Budapeszcie zachwyca 

Mosty, bulwary, a w szczególności parlament. Budapeszt zdaje się być stworzony do podziwiania. Na każdym kroku udawało mi się znaleźć coś, co przykuwało moją uwagę. W szczególności były to słynne buty na brzegu Dunaju, o których pisałam tutaj (klik). Ta niesamowita rzeźba wpasowuje się w historyczny klimat miasta.

Budapeszt jest niedrogą alternatywą dla stolic państw 

I choć Paryż (7 sposobów na budżetowe zwiedzanie), Sztokholm (ulubione zakątki), czy nawet Wiedeń (wiedeński pałac) są niewątpliwie świetnymi lokalizacjami na spędzanie wolnego czasu i odkrywanie nowych miejsc, jednak ceny pobytu mogą znacznie naruszyć planowany budżet. Bałkany w przeciwieństwie do bardziej popularnych zakątków, są niedrogie, zaś nie odbiera im to żadnego uroku, ani możliwości zwiedzania. Budapeszt idealnie wpasowuje się w ten schemat. Jest to piękne, historyczne miasto, w którym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie bez konieczności wydawania fortuny. Oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości.

Wieczór w Budapeszcie wygląda jak z filmu

Gdy zapada zmrok, miasto prezentuje się w nowych barwach. Wszystkie najważniejsze budynki są podświetlone, ale to właśnie mosty przy bulwarze i parlament robią największe wrażenie. Spacerując tamtędy i podziwiając taniec ptaków latających nad szczytem budynku, miałam wrażenie, że to scena z jakiegoś filmu. Budapeszt bez wątpienia wprawia w zachwyt. 
Byliście tam już? Jaka jest wasza opinia na temat tego miasta?

Brak komentarzy:

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.