Not understanding anything? Click here to read in English

Aparat Polaroid - czy warto taki posiadać?

7/24/2016
 Polaroid instax camera aparat

Moje marzenie o aparacie Polaroid

Polaroid jest typem aparatu analogowego, który umożliwia wywołanie zdjęcia zaraz po jego zrobieniu. Wszystko to dzięki paczce filmów zamontowanej pod spodem urządzenia. Jego dobra sława przypadła na rok 1990, kiedy to stały się bardzo popularne, lecz jakiś czas później zostały zapomniane przez rosnące zainteresowanie aparatami cyfrowymi. Dlaczego więc znów wracają do łask? Po co płacić znaczne sumy pieniędzy za stare, używane aparaty i drogie filmy, gdy możemy uwieczniać najlepsze momenty cyfrówkami, lustrzankami i smartfonami? Czy to tylko zabawka dla hipsterów, a może prawdziwy skarb dla entuzjastów fotografii i pasjonatów tematu?
Pamiętam, gdy jeszcze jako dziecko widywałam Polaroidy w amerykańskich filmach i zazdrościłam tego, że chwilę później wyciągali z niego gotowe zdjęcia. Na tamte czasy jedyną możliwością wywołania zdjęć było pójście do sklepu fotograficznego z kliszami, które niestety czasem ulegały prześwietleniu przy próbie ich wyciągnięcia - a przynajmniej tak stało się z moją wycieczką do Pragi w klasie podstawowej. Polaroidy były po prostu inne, ciekawe i niepowtarzalne! Miały jakąś namiastkę beztroskiego życia w USA, kojarzyły się z uwiecznionymi na nich modelkami i lekko rozmazanym widokiem na wzgórza Hollywood. Nie wiem dokładnie, co było ku temu powodem, ale stał się nieodłączną pozycją mojej listy marzeń. Pozycja ta pozostawała niezapełniona aż do teraz.
Trzymając w ręce mój własny aparat Polaroid, który otrzymałam w prezencie od R. nie mogłam uwierzyć, że moje marzenie naprawdę się spełniło.
Zatem jeśli interesuje was ten temat, ale zastanawiacie się: jak robi się zdjęcia Polaroidem? Czy posiadanie takiego aparatu jest w ogóle opłacalne? I gdzie kupić do niego wkłady? Zapraszam do lektury. :-)

My dream of Polaroid camera 

Polaroid is a type of an analog camera that allows developing pictures right after taking them. All thanks to the film package places under the device. Its good fame started around 1990, when they became really popular, but later on they were defeated by the growing interest in digital cameras. So why they are returning nowadays? Why would anyone pay so much for the old, used cameras and expensive films when you can save all moments by digital cameras, DSLRs and smartphones? Is it only a hipster toy or maybe a real treasure for the enthusiasts of photography and people being passionate about this topic?
I remember when I was a child and I used to see Polaroids in the American movies and I envied the fact that right after the shot, they were taking out a developed print. For that time the only possibility of having prints in your hands was to go to the photo store with the film from the standard analog camera, but there was a risk of overexposing them while taking out - or at least that's what happened with my trip to Prague when I was in the primary school. Polaroids were just different than that, interesting and unique! They were like a substitute of a carefree life in the USA, they reminded me models while castings and a bit blurry view on Hollywood Hills. I don't know precisely what was a reason for it, but this camera became an inseparable element of my dream list. It was unfilled until now.
While holding in hands my own Polaroid camera that I've received from R. as a gift, I couldn't imagine that my dream has finally come true. 

So if you're interested by this topic, but you're wondering: how to take pictures with Polaroid? Is there any profit of having that type of camera? And where to buy films? Read more. :-) 
Polaroid instax camera aparat

 Czy Polaroid jest tylko dla hipsterów? 

W dobie wszechobecnych aparatów cyfrowych, które często mieszczą nam się w kieszeni, kupno starego aparatu wydaje się być śmieszne. Co więcej, wkłady wystarczają tylko na kilka (kilkanaście) zdjęć i często są... droższe od samego aparatu (w przypadku tych starszej daty). Jakość wcale nie powala ostrością, zdarzyć się może, że zdjęcie wyjdzie prześwietlone i nie jest to tania pomyłka. Paranoja, prawda? Niektórzy mówią, że to zbędny gadżet, inni zaś, że to świetna zabawa. I oczywiście jestem w tej drugiej grupie. Dla mnie takie niedoskonałości zdjęć są wręcz magiczne, mają w sobie jakąś tajemnicę, bo nigdy nie wiemy jak nam wyjdą. Oczekiwanie na pojawienie się obrazu także nie jest dla mnie problemem (zwykle trwa to ok. 30 minut w ciemnym miejscu typu kieszeń, pokrowiec itp.). I choć zdaję sobie sprawę z tego, że mój budżet nie pozwoli na zakup kilku wkładów za jednym razem i nie będę mogła sfotografować mojej podróży wyłącznie polaroidem, to traktuję ten aparat jako świetną ciekawostkę i ,,uwieczniacz" tych najlepszych, najcenniejszych momentów. 
Polaroid instax camera aparat
Polaroid instax camera aparat

Gdzie kupić wkłady (filmy) do aparatu Polaroid? 

Przede wszystkim w internecie (np. allegro, ebay, amazon). Wbrew powszechnej opinii, że można nabyć tylko te przeterminowane, sklepy fotograficzne oferują nowe, różnorodne filmy w zależności od naszych potrzeb. Na przykład czarno-białe, albo z kolorowymi ramkami. Filmy do Polaroida można także upolować na aukcjach internetowych lub w sklepach z używanymi rzeczami.Trzeba uważać, by dopasować wkład do odpowiedniego modelu aparatu. Mój standardowy model Polaroid obsługuje filmy typu 600. Inne aparaty mogą zaś działać tylko z instax mini (wąskie, przypominające zdjęcia z foto-budek), bądź instax wide (szersze).
Cena za paczkę filmów typu 600 (8 zdjęć) to ok. 80zł.
Polaroid instax camera aparat Polaroid instax camera aparat
Polaroid instax camera aparat

 Jak robić zdjęcia Polaroidem?

Mój model to Close-up 636 obsługujący filmy typu 600. Ma dość kompaktowy wygąd, a po otworzeniu naszym oczom ukazuje się lampa błyskowa oraz obiektyw. Przy decydowaniu o tym, czego zdjęcie robimy, mamy do wyboru dwa tryby - zdjęcie w oddali lub makro do zdjęć portretów. Oprócz tego możemy ustawić, by zdjęcie było jaśniejsze lub ciemniejsze - ja pozostawiam tą opcję bez zmian. Wkłady wsadzamy na dole do specjalnej kieszonki i zawierają one w sobie baterię do aparatu, zatem nie jest potrzebne jego ładowanie. Nie ma możliwości dołożenia pojedynczych zdjęć, zatem paczka musi być nienaruszona przed użyciem. Spust aparatu znajduje się z boku - przyciskając go w połowie wykonujemy zdjęcie bez lampy błyskowej, zaś dociskając do końca - z lampą błyskową. Po wykonaniu zdjęcia odkładamy je w możliwie zaciemnione miejsce i oczekujemy ok. 30 minut na jego wywołanie. Wcześniejsze wystawienie na promienie słoneczne może skutkować jego prześwietleniem. 

Polaroid instax camera aparat
Polaroid instax camera aparat
Polaroid instax camera aparat
A jaka jest wasza opinia na temat Polaroidów? /

1 komentarz:

  1. Mimo, że teraz królują zdjęcia w aparatach fotograficznych robionych masowo i byle jak, to w odwecie tego zjawiska pojawiła się moda na polaroid. Dlaczego w fotografii natychmiastowej jest coś z magi, o tym możecie przeczytaj tutaj https://www.foto4u.pl/blog/artykul/wielki-powrot-natychmiastowej-fotografii-czyli-moda-na-polaroid. Mimo, że taka fotografia, jest droga, nie da zapisać cyfrowo i robić wielu zdjęć, to to właśnie może się okazać dużym plusem

    OdpowiedzUsuń

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.