Not understanding anything? Click here to read in English

Disneyland w Paryżu: Moja opinia, ceny i porady

 Disneyland w Paryżu

       Zamek wyświetlający się na początku bajek Disneya zawsze był dla mnie małym marzeniem. I choć nie byłam typem księżniczki, to Disney'owskie bajki były mi bliskie - dlatego chociażby na dziecięcy bal przebierańców przybyłam jako tygrysek z Kubusia Puchatka. Pamiętam niezliczone godziny spędzone na czytaniu i oglądaniu moich ulubionych tytułów. I choć zamiłowanie do Disneya zostało mi do dziś, to powoli zaczynam gubić się we wszystkich pozycjach sygnowanych tą nazwą. Mam wrażenie, że gdzieś po drodze porzucili swój wyjątkowy styl, co nie przeszkadza im w tworzeniu kolejnych świetnych tytułów od czasu do czasu.
      Sam Disneyland jawił mi się raczej jako coś nieosiągalnego jeszcze do czasów liceum, gdy udało mi się wybrać tam po raz pierwszy. Pisałam wówczas o słynnej paradzie (kliknij tutaj), przepisie na cukrowe jabłka (tutaj) i o propozycjach na prezent związany z bajkami (tutaj). Cała kraina skradła moje serce, zatem podczas kolejnej wizyty w Paryżu od razu zaproponowałam udanie się do Disneylandu wraz z Marion i R., który jeszcze go nie widział. Jednak pomimo dobrych chęci, na drodze może stanąć wam kilka przeciwności. Zatem jak zabrać się do takiej wycieczki, by wszystko poszło sprawnie? Walt Disney powiedział, że ,,If you dream it, you can do it" (Jeśli sobie to wymarzycie, możecie to osiągnąć). Czytajcie dalej i mam nadzieję, że rozwieję wasze wątpliwości. Lub zachęcę was do odwiedzenia tego miejsca.


Disneyland - nasza wycieczka
Do Paryża wybraliśmy się w lutym, zatem nie był to najlepszy czas biorąc pod uwagę pogodę. Poprzednim razem odwiedziłam Disneyland w okresie wakacyjnym i muszę przyznać, że był znacznie piękniejszy, a przede wszystkim bardziej zielony. Miało to jednak swoje minusy, ponieważ kolejki były dużo dłuższe. Oprócz groźby natrafienia na złą pogodę (która na szczęście się nie sprawdziła), na naszą korzyść działał przede wszystkim fakt, że był to czas poza sezonem, zatem ominęły nas ogromne tłumy turystów zarówno w samym Paryżu, jak i w Disneylandzie. Po paryskich zamachach terrorystycznych zainteresowanie tym miejscem straciło wiele osób. Starając się nie skupiać na czarnych scenariuszach zdecydowaliśmy się odbyć naszą podróż i ani przez moment tego nie żałowaliśmy.

Bilety do Disneylandu

Disneyland w Paryżu otwarty jest zazwyczaj od 10:00-20:00 w przypadku normalnego parku (zdarzają się także Extra Magic Hours od 8:00-10:00). Natomiast Disney Studios czynne jest odrobinę krócej, od 10:00-18:00. W przypadku normalnego parku, znajdziecie tam główne atrakcje oraz słynny zamek. Disney Studios natomiast daje wam okazję skorzystania z ciekawszych kolejek oraz poznania studia od środka. Po dwóch wizytach w Disneylandzie (oba miały miejsce w głównym parku) szczerze polecam skupienie się na jednym z nich, ponieważ i tak zabraknie wam czasu na wszystkie atrakcje. Osobiście dla osób, które nigdy jeszcze tam nie były, zalecałabym po prostu Disneyland Park, czyli ten główny.
Bilety, które zarezerwować i kupić można przez oficjalną stronę Disneylandu (także w języku angielskim), gdzie ceny są zazwyczaj najniższe w porównaniu z pośrednikami. 
Według potrzeb można zdecydować się na zwiedzanie jednodniowe, lub kilkudniowe - warto zaznaczyć, że w cenie biletu znajdują się już wszystkie atrakcje wymienione na mapce i nie trzeba dopłacać za nic dodatkowo (nie licząc jedzenia we własnym zakresie, lub usług dla dzieci, takich jak np. malowanie twarzy, czy pamiątek ze sklepów). Podczas mojej pierwszej wizyty bilet upoważniał do wejścia tylko do jednego parku, ale zdarzają się także promocje, że bilet upoważnia do wejścia do obu. Zauważyliśmy, że czasami jest to dostępne przy rezerwacjach internetowych.

 Ceny biletów

Warto mieć na uwadze, że strona internetowa może pokazywać różne ceny biletów w zależności od lokalizacji. Poprzez przestawienie lokalizacji z Polski na Francję, pokazuje się nam wspominana przeze mnie promocja, która obowiązuje niezależnie od naszego miejsca zamieszkania. Różnica jest dość znacząca, zatem warto o tym pamiętać. W czasie gdy my dokonywaliśmy rezerwacji, bilet MINI w promocji także upoważniał do wejścia do dwóch parków. Uważam, że taka praktyka zaniżania, bądź zawyżania cen w zależności od ustawionego języka jest dość niesprawiedliwa. 
Jeśli chodzi o samą rezerwację, mieliśmy problemy z jej dokonaniem - płatność nie przechodziła pomimo użycia kilku kart. Udało nam się jednak wybrać opcję zapasową ze sklepu Fnac - dokonaliśmy rezerwacji poprzez ich stronę internetową i odebraliśmy bilety następnego dnia w mieście (trzeba pokazać dowód osobisty). Podobnie jest z rezerwacją przez stronę Disneylandu, lepiej zrobić to dzień wcześniej, wydrukować i wymienić rezerwację na bilet już na miejscu.


Lokalizacja Francuska oferuje: 
  • Bilet MAGIC (1 dzień, 1 park) dla dorosłych w cenie 59EUR a dla dzieci 52EUR. 
  • Bilet MAGIC (1 dzień, 2 parki) dla dorosłych 74EUR, dla dzieci 67EUR
  • Bilet MINI (1 dzień, 1 park) dla dorosłych 47EUR (200zł), dla dzieci 40EUR (z którego skorzystaliśmy) - czasem dostępny w internetowej promocji (1 dzień, 2 parki) w takiej samej cenie.
  • Bilet MINI (1 dzień, 2 parki) dla dorosłych 62EUR, dla dzieci 55EUR  
Lokalizacja Polska oferuje: 
  • Bilet MAGIC (1 dzień, 2 parki) dla dorosłych 74EUR, dla dzieci 67EUR.
  • Bilet MINI (1 dzień, 2 parki) dla dorosłych 62EUR, dla dzieci 55EUR.   
Atrakcje turystyczne w Disneylandzie (parki tematyczne)
Disneyland to przede wszystkim piękne miejsce, w którym mnóstwo jest ozdób i wyjątkowych detali. Głównym punktem jest zamek śpiącej królewny, do którego można wejść - co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zamek oferuje też podziemne wejście, w którym siedzi smok. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w mapkę całego obiektu, co zdecydowanie ułatwi wam poruszanie się, odnalezienie upragnionych kolejek, toalet, czy miejsc do zjedzenia czegoś. Główny park oferuje wiele kolejek związanych z Piratami z Karaibów, Piotrusiem Panem, Alicją w Krainie Czarów i wieloma innymi, słynnymi bajkami. Znajduje się tam jeden nawiedzony dom (nie jest zbyt straszny), otwarte latem atrakcje z mini promem na wodzie, przejażdżki samochodami oraz moje ulubione strzelanie w kosmitów z Buzzem Astralem oraz Space Mountain, który jest BARDZO szybki. W parku znajduje się także kilka miejsc, w których poznać można Myszkę Miki i zrobić sobie z nim zdjęcie (wystarczy poprosić ich o zrobienie ich naszym aparatem, by uniknąć zbędnego wydatku), a w innych częściach od czasu do czasu pojawiają się też inne postaci. W ciągu dnia pojawiają się mniejsze parady (zwłaszcza w czasie letnim), zaś wieczorem odbywa się pokaz zamykający, który jest moim ulubionym elementem i do którego zobaczenia bardzo zachęcam. 
Oprócz tego w Disneylandzie możecie nacieszyć się zabawkami, które można wypróbować, pospacerować, wybawić się na kolejkach, a przede wszystkim spędzić miło czas w magicznej atmosferze. 
Dobrze jest przyjść w godzinach otwarcia i zostać do końca, nie będziecie żałowali. 

Zabawki i jedzenie w Disneylandzie

Nie ukrywam, że jeśli planujecie wybrać się na zakupy do Disneylandu, musicie przygotować spory zapas gotówki. Jest to po prostu kompletnie nieopłacalne. Mam przede wszystkim na myśli rzeczy, które są bez problemu dostępne w sklepach. Zdarza się jednak znaleźć coś naprawdę wartego uwagi i wtedy nie widzę powodu, by sobie tego odmawiać. R. kupił znajomemu świetny kubek z Kapitanem Ameryką na urodziny, a ja poprzednim razem zaopatrzyłam się w przypinki i breloczek.
Plusem jest jednak to, że większość rzeczy można dokładnie obejrzeć, a nawet się nimi pobawić, więc ułatwia to zadanie w przypadku odnalezienia podobnych rzeczy w innych sklepach - wiadomo już jak działają. 
Za jedzenie Disneyland ma u mnie ogromnego minusa. Dostępny jest niemal wyłącznie fast-food w bardzo wysokich cenach. Nawet czarny burger Lorda Vadera nie przekonuje mnie do sięgnięcia po to. Warto pomyśleć więc o własnym zestawie piknikowym - my zabraliśmy ze sobą po prostu kanapki. :-) 

 

Hotel i dojazd

 W ośrodku dostępny jest najsłynniejszy, różowy hotel. Park oferuje także inne lokalizacje wraz z dojazdem wliczonym w bilet. Są to bardzo drogie opcje, które raczej nie są opłacalne dla przeciętnego turysty. Zamiast tego polecam zatrzymać się w mieście (tani hostel dla studentów to F1) i dotrzeć do Disneylandu poprzez kolejkę miejską (bilet kosztuje około 7EUR w jedną stronę). Wszystko jest dobrze oznaczone, a sam finalny przystanek znajduje się bezpośrednio przy parku, zatem nikt się nie zgubi. Bilet powrotny można kupić po wyjściu z pociągu w automacie (szybsza opcja niż stanie w kolejce). Polecam zrobić to od razu, ponieważ po ostatniej paradzie zazwyczaj jest tam wiele osób czekających na ten sam pociąg powrotny do centrum. 


 Nawiedzony dom.


Fast pass w Disneylandzie 

Istnieje też coś takiego jak fast-pass, czyli takie szybkie przejściówki. Warto o tym pamietać i warto z tego korzystać. Przy niektórych atrakcjach (w szczególności Buzz Astral) umieszczone są automaty, w których możemy sobie wydrukować fast-passy. Jest to darmowe! Wystarczy wrzucić swój bilet i dzięki temu otrzymamy godziny, w których możemy pojawić się przy danej atrakcji i wejść poprzez szybszą kolejkę. Oszczędzamy sobie tym czekanie, a czas który zyskujemy możemy spędzić na czymś ciekawszym. Fast passy działają niezależnie od typu biletu, który macie. 

Mam nadzieję, że zachęciłam was odrobinę do odwiedzenia tego miejsca. A jeśli już tam byliście, podzielcie się śmiało swoimi odczuciami! :-) /

1 komentarz:

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.