Not understanding anything? Click here to read in English

Fotografia: 5 powodów dla których potrzebujesz nowego obiektywu, a nie nowego aparatu

3/01/2016

 
Fotografia to świetne narzędzie do utrwalenia naszych ulubionych wspomnień i momentów, do których możemy wrócić w każdej chwili. To świetna pasja, w której zawsze można odkryć coś nowego i zrozumieć, że nawet te same miejsca, czy wydarzenia mogą zostać sfotografowane odmiennie, zależnie od fotografa i jego zainteresowań. Pokazuje to ogromną różnicę pomiędzy tym, jak wszyscy widzimy świat - niektórzy skupią się na detalach, inni zaś skupią się na szerszym kadrze. Niezależnie od tego, jaki jest wasz styl - prawda o fotografii jest taka, że może przerodzić się w znakomite hobby. Zatem jeśli jesteście jedną z tych osób, które nie potrafią wyobrazić sobie dnia lub wycieczki bez fotografowania, ten wpis jest zdecydowanie dla was. Dziś opiszę 5 powodów, dla których lepiej zainwestować w obiektyw, niż w nowy aparat.
 
1. Jakość. Nowy obiektyw jest jak powiew świeżego powietrza dla waszego sprzętu. Zwłaszcza, gdy do tej pory zauważyliście, że wasz poprzedni obiektyw zaczyna być odrobinę problematyczny. W przypadku mojego Nikona 18-105mm z nieznanych przyczyn zepsuł się w nim tryb automatyczny i niektóre z ujęć były niemożliwe do wykonania - ciężko jest radzić sobie wyłącznie z trybem manualnym, gdy nie widzi się fotografowanego obiektu lub gdy ten porusza się zbyt szybko. Po zakupie Nikona 50mm (fix) doświadczyłam znaczącego skoku jakości. Zdjęcia są jaśniejsze, nie mam już problemów z fotografowaniem wieczorem lub w nocy i zyskałam lepszy focus.
 
2. Wielofunkcyjność. Im więcej zróżnicowanych obiektywów macie, tym większe są wasze możliwości. Nie oznacza to jednak, że początkujący fotograf musi wydać całe swoje oszczędności na sprzęt. Ale z czasem mądrzej jest inwestować w nowe obiektywy, wiedząc, że w przyszłości można będzie ich używać także z innymi aparatami - dopóki trzymacie się jednej marki. Jej wybór może okazać się najtrudniejszy i najczęściej to pieniądze decydują za nas. Jednak gdy już macie swój zestaw, możecie go z czasem udoskonalać wraz ze swoimi umiejętnościami. Zaczynając z podstawowym (kit-lens) szybko przekonacie się, czego tak naprawdę oczekujecie od swojego aparatu, a zatem łatwiej będzie wam obrać dobry kierunek (np. portrety, pejzaże, makro itp.)
3. Cena. Nie jest sekretem, że nowy obiektyw jest po prostu tańszy, niż nowy aparat. Jeśli nie ma ku temu większego powodu, nie ma sensu wymieniać całego aparatu - lepiej jest zainwestować w obiektyw. Jeśli myślicie, że wasze zdjęcia są za ciemne, rozmyte lub po prostu poniżej waszych oczekiwań, po pierwsze postarajcie się wyciągnąć jak najwięcej z aktualnych możliwości aparatu (instrukcja obsługi wbrew pozorom jest bardziej przydatna, niż się wydaje), a dopiero wówczas rozejrzyjcie się na przykład za jaśniejszym szkłem, które was zadowoli. Jednak to rozwiązanie także sprawdzi się w momencie, gdy pozostajecie wśród jednej marki. Nie ma sensu inwestować w tą, z którą nie czujecie się komfortowo.
4. Filtry. Oprócz zastępowania całego sprzętu, możecie także skupić się na opcjach nie obciążających budżetu i wypróbować różnorodne filtry, które wystarczy nałożyć na obiektyw w trakcie robienia zdjęć. Dobrze jest mieć także takie osłonowe, o którym zakupie aktualnie myślę. Oprócz nich znajdziecie kolorowe, a także takie pozwalające odwrócić obiektyw i stworzyć efekt makro (bez obiektywu makro). W wersji zrób to sam możecie także wyciąć papierowe filtry i dowiedzieć się czegoś więcej o efekcie bokeh.
5. Pasja. Najważniejszą rzeczą w przypadku pasji fotograficznej jest wykorzystanie tych możliwości, które mamy. Nie trzeba ciągle wymieniać aparatów na nowsze modele, albo kupować najdroższych i najlepszych szkieł. Wystarczy zacząć z jednym działającym kompletem, który z czasem powiększycie. Dobry fotograf (nawet amator) zawsze znajdzie swój sposób i własny styl. Głowy do góry, wykorzystajcie czas na praktykę i jak najwięcej nauki a będziecie w stanie wykorzystać sprzęt w stu procentach. Odkrywajcie, próbujcie, róbcie własne narzędzia, filtry, eksperymentujcie i nie bójcie się porażki. Nikt nie urodził się profesjonalistą.
A jak jest z wami i fotografią? :)

Brak komentarzy:

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.