Not understanding anything? Click here to read in English

Springy Uppsala

Uppsala zawsze mnie interesowała. Od początku, gdy pomyślałam o Szwecji, rozważałam tamtejszy uniwersytet. Moje życiowe ścieżki poniosły mnie jednak do serca Szwecji. Mimo wszystko zawsze chciałam odwiedzić to miasto - zwłaszcza, że naczytałam się o tym miejscu w książkach Stiega Larssona i widziałam je w wielu związanych z jego twórczością filmach (,,Dziewczyna z tatuażem"). Wiosna była do tego idealnym czasem, by w końcu się tam wybrać. Jednak nie byłabym sobą, gdybym czegoś nie wymyśliła i tym razem uparłam się na zwiedzanie... na rowerach! :-) Na początku chciałam rozejrzeć się za wypożyczalnią rowerów, jednak zostałam poinformowana, że graniczy to z cudem by znaleźć jakąś wolną. I jak się okazało, była to prawda, bo przez cały czas nie widziałam tam ani jednego roweru z wypożyczalni. Czy one są niewidzialne? :-) Niestety szwedzkie pociągi nie zezwalają na podróże z rowerami, jeśli nie są składane, co było dużą niedogodnością. Zdecydowałam nie poddawać się i skontaktowałam się z dawno nie widzianym znajomym, który tam mieszkał i studiował i zapytałam o pożyczenie roweru w zamian za czekoladę, haha. Plan wypalił i z jednym składakiem byliśmy gotowi na Uppsalę! :-) 

*English: Uppsala has always been my point of interest. When I first thought about Sweden, I considered the University of Uppsala. My life choices changed in the meantime and I found mysel in the heart of Sweden. However I always wanted to visit this city - especially that I have read about this place so many times in the books of Stieg Larsson, and I have seen it in the following movies about the "Girl with the dragon tattoo". Spring has been a perfect period to go there, however I wouldn't be myself if I would just make a simple trip. The idea was to make a sightseeing... on the bikes! :-) At first I wanted to check city bikes, however as I was informed, it was nearly impossible to get them - and it was so true. For the whole time I've been in Uppsala, I didn't see any single of them, not mentioning any stations. Are they invisible? :-)) Unfortunately swedish trains are not allowing people to travel with the bikes if they are not folded, so that was a big inconvenience. I decided not to give up, and I contacted a long-time-no-see friend who lived and studied there, asking for a bike for one day in an exchange for a chocolate, haha. The plan worked and with only one folded bike we were ready for Uppsala! 
Co warto zobaczyć w Uppsali?
To dobre pytanie. Przeglądałam wiele stron w poszukiwaniu odpowiedzi, ale w gruncie rzeczy przejazd rowerem przez miasto sprawił, że odnalazłam warte uwagi miejsca bez pośpiechu. Myślę, że to jeden z najfajniejszych sposobów na podróżowanie. Jeśli chodzi o budynki warte uwagi, to Uppsala ma wiele ciekawych miejsc do zaoferowania. Pierwszym z nich jest katedra, którą widać na zdjęciu wyżej - Domkyrka. Jest widoczna na wielu pocztówkach, można ją zobaczyć w wielu filmach i co więcej, dostępna jest do zwiedzania za darmo.

Uppsala znana jest przede wszystkim z tego, że to miasto studenckie. W związku z tym ,,must see" to tutejszy uniwersytet (Universitetshuset), gdzie możecie wejść do niesamowitego i unikalnego wnętrza! Z całą pewnością różni się on od nowoczesnych budynków, w których my się uczymy.

Uppsalski zamek (Uppsala Slott) to miejsce, z którego rozpościera się niesamowity widok na całe miasto. Otoczony parkiem i ogrodem, to doskonałe miejsce na rozpoczęcie przygody z Uppsalą i na zobaczenie z góry, które miejsca są dla was interesujące do odwiedzenia. Schodząc w dół można dojść do świetnego ogrodu botanicznego - jednakże, w czasie gdy ja tam byłam, ogród był zamknięty. Kolejny ogród botaniczny ulokowany jest zaraz przy uniwersytecie. 

Gamla Uppsala (Stare miasto). W większości stron poświęconych Uppsali ta pozycja pojawia się na samej górze. Jednakże, kłóciłabym się, czy jest to potrzebne. Naprawdę chciałam zobaczyć tą historyczną część miasta i pokonałam naprawdę długą trasę rowerem, by się tam dostać (przy okazji co chwilę sprawdzając gps). Ale na końcu... było tam tylko kilka wzgórz i stary kościół. Był to jeden z moich celów podróży, ale jeśli wybrałabym się do Uppsali ponownie, z całą pewnością bym to pominęła. :-) 

*English: Must see in Uppsala? 
That's a good question. I have been browsing many pages to find out about the same, but in the end, biking around the city led me to the finest destinations with no rush. I think it's one of the best ways of travelling. When it comes to buildings to see, Uppsala has a lot of places, which may be interesting for the visitors. First of them is the cathedral from the picture above - Domkyrka. It's visible on many postcards, you can spot it in many movies, and what's more, you can see it inside for free. 

Uppsala is mostly known of being a student town. According to that, a must see is a Universitetshuset (Uppsala University), where you can enter to see a magnificent and unique interior! Definitely different than most of the new and modern buildings in which we study. 

Uppsala Slott it's a great castle, from where you can find an amazing view to the whole city. Surrounded by gardens and parks, it's a great destination to start your yourney from and check from the top where would you like to go next. Going down from the castle you can spot a great botanical garden, however when I was visiting the city, that place was closed. Another botanical garden is placed just by the university. 

Gamla Uppsala an old town. In most of the pages about must see in Uppsala, you will find this position. However I would argue if it's necessary to go there. I really wanted to see the historical town and it was quite a long journey by bikes there (followed by constantly checking on our gps), but in the end... there were only a few hills and an old church. For me it was one of the main destinations, but if I'll go there again, I would definitely skip it. :-) 
Kilka pomysłów na to, jak podróżować tanio:
- sprawdźcie połączenia autobusowe i pociągowe pomiędzy waszymi destynacjami. Czasami przy użyciu zniżki studenckiej zapłacicie mniej, niż przy tankowaniu auta
- używajcie jednodniowych biletów w miastach, które planujecie odwiedzić na więcej niż kilka godzin. Dzięki temu nie zapłacicie zbyt wiele za transport publiczny
- rozejrzyjcie się za wypożyczalnią rowerów 
- jeśli podróżujecie samolotem, użyjcie transportu publicznego na lotnisko, by nie martwić się o samochód (jednakże jeśli planujecie zostawić auto na dłuższy czas, zapoznajcie się z cenami za strzeżone parkingi, np: http://modlinparking.pl/parking/)
- sprawdzajcie online, które miejsca są warte odwiedzania i spróbujcie zorganizować wszystko na własną rękę zamiast płacić za gotowe wycieczki
- gdy planujecie jednodniowe podróże, zawsze zabierajcie ze sobą lunch-boxy (tak jak my w Uppsali). 

*A few ideas how to travel cheap: 
- check out the bus and train connections between your destinations. Sometimes while using student discount you can pay less than while fueling your car
- use daily tickets in the cities that you visit for more than few hours, and because of that you won't spend too much money on the public transport 
- if you travel by plane, use a public transport to your airport to not worry about the car (however, if you leave your car there for a longer time, pay attention to the prices of the secured parking lots)
- check online which destinations are worth visiting and try to deal with everything by yourself instead of paying for organized trips
- when you plan only one-day travels, always take a lunchbox with you (as we did while biking) 
 Gamla Uppsala 
 Girl with the Dragon Tattoo in Uppsala. :-) 
As many of you may recognize, a major part of the Stieg Larsson's books are connected to Sweden and cities like Stockholm or Uppsala. You can easily track filming sets from Stockholm, but when it comes to Uppsala it's not that easy. Except of the places shown in the books, the picture above shows a place where they were filming as well. If you remember the scene with the parade (from "The Girl with the dragon tattoo"), you may recognize this street.
Ogród botaniczny i pobliski uniwersytet (Botanical garden and university nearby) 
Domy na wodzie (Houses on the water)
Uniwersytet Uppsalski (Uppsala University) 
Zamek w Uppsali (Uppsala's Castle).
Ogród botaniczny (Botanical garden) 
Byliście kiedyś w Uppsali? Lub znacie może twórczość Stiega Larssona? :-) 
Have you ever been to Uppsala? Or maybe you know Stieg Larsson's books? :-) 

9 komentarzy:

 1. ślicznie tam jest :) a podróżowanie rowerem to bardzo dobry pomysł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sport i zwiedzanie w jednym :))

   Usuń
  2. przepiękny region - aż chciałoby się mieć taki krajobraz za oknem :D

   Usuń
 2. piękne zdjęcia! Ja marzę o podróży do Szwecji, na pewno odwiedzę Uppsala ;) pozdrawiam i obserwuję ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! To piękne i mocno ,,rowerowe" miasto :)

   Usuń
 3. Domy na wodzie to jest to! W takim jednym pływającym chętnie bym zamieszkała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też! :) Niektóre miały nawet... kominki!

   Usuń
 4. Kucze, mam do Uppsali jedynie 60km i aż głupio się przyznać, że jeszcze tam nie byłam. Do nadrobienia! ;)
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam! :)) Daj znać, jak już odwiedzisz, czy Ci się podobało :)

   Usuń

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.