Beautiful Sweden

11/17/2014

Cześć! Listopadowa pogoda nigdy nie należała do najpiękniejszych - a deszcz i chlapa wcale nie pomagały w przetrwaniu tego czasu. Mój listopad w Szwecji także jest dość chłodny, ale okolica nadrabia pięknymi widokami. Jednym z minusów Skandynawii i jesienno-zimowego czasu jest to, że bardzo szybko robi się ciemno. Już około trzeciej, czwartej po południu na zewnątrz zaczyna robić się czarno. Przytulna atmosfera w domu na szczęście w tym pomaga - świeczki, ozdobne lampki, grzane wino lub piwo i odpowiednie towarzystwo, to wszystko co najważniejsze do miłego spędzenia czasu, nawet jeśli na zewnątrz zamarzają już nosy. :-)
Ale miejmy nadzieję, że gdy spadnie pierwszy śnieg i na zewnątrz pojawią się wszechobecne świąteczne światełka, atmosfera zrobi się prawdziwie magiczna. 
A póki co zapraszam was do przejrzenia kilku zdjęć z miejsc, które odwiedzam bardzo często. 

*English:Hi! November weather was never considered as the most beautiful one - and rain is not helping to survive this time either. Mine November in Sweden is also pretty cold, but neighborhood is making it up for me with beautiful views. One of the disvantages of Scandinavia and autumn-winter time is that it gets dark outside really early. Around 3-4pm it begins to be completely black. But cozy atmosphere at home helps with that - candles, pretty lights, mulled wine or beer and good company is everything what I need to spend a good time, even when it's so cold outside that the noses are freezing. :-) 
But let's hope that when the first snow will fall, and the christmas lights and ornaments will appear, the atmosphere will be truly magical.
But as for now, feel free to check out few pictures of the places that I visit very often. 

A jakie są wasze sposoby na przetrwanie zimnych, jesiennych wieczorów?/
*And what are your ways to survive cold, autumn evenings? 

Przeczytaj również

13 komentarze

 1. Nie martw się, o tej porze roku w Polsce o 16 też już ciemno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jesienno-zimowa ciemność wszystkich dopada :(

   Usuń
 2. A jak tam trasy biegowe w Szwecji ?
  * How about running trails in Sweden ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetne! Pod tym względem Szwecja wymiata - jest tu naprawdę dużo biegaczy (większość ze światełkami LED po zmroku ;)) ), trasy są oświetlone, zróżnicowane, większość w pobliżu jezior lub rzek - nic tylko trenować! :-)

   Usuń
 3. Bardzo mi się podobają szwedzkie domy. To chyba obicie ich drewnem tworzy trochę bajkowy klimat.

  Co do pomysłów na zimowe wieczory to właśnie wczoraj zakupiłam grube skarpety i całą masę herbat. Fajnie też rozgrzewa dodatek imbiru w np. rosole lub czarnej herbacie.

  Magdo a planujesz kiedyś napisać posty o np. tym co cię zaskoczyło w Szwecji, systemie edukacji, różnicach kulturowych i różnych takich życiowych sprawach typu zaskakujące jedzenie? Bardzo chętnie poczytałabym o tym, bo Szwecja jest w moim top5 miejsc do emigracji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się zakochałam w szwedzkich czerwonych domkach :-)
   Oooo grube skarpety do domu to jest to! A imbir dodaję czasem też do zupy kurczakowo-kukurydzianej :)
   Myślałam o takiej serii wpisów, ale że wcześniej nikt nie zadawał takich szczegółowych pytań, to nie miałam motywacji do opisania codzienności tutaj. Postaram się jeszcze w tym tygodniu wrzucić coś z ciekawostek. :)

   Usuń
  2. Szwecja jak najbardziej na tak (myślę o niej jak najbardziej poważnie i w grę wchodzi również Norwegia), ale do wyjazdu tam chcę się lepiej zabezpieczyć finansowo, bo nie mam tam nikogo znajomego więc będę liczyć tylko na siebie. Więc może za parę lat... kto wie... :)

   Usuń
 4. Przepiękne przedostatnie zdjęcie :). Szwecja wydaje się taka chłodna, spokojna i na swój sposób sielankowa, gdy patrzę na to, jak ją przedstawiłaś :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka prawda! Mam wrażenie, że tu rzadko ktokolwiek się gdziekolwiek śpieszy :))

   Usuń
 5. świetne zdjęcia. Świeczki, świeczki, dużo zapachowych świeczek i gorąca herbata. W Polsce też już tak szybko się ściemnia niestety...:(
  Pozrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne, klimatyczne zdjęcia. Mam niedyskretne pytanie, o ile to nie problem- ile masz wzrostu? Pytam, bo różnie na zdjęciach to wyglada :)

  OdpowiedzUsuń