Not understanding anything? Click here to read in English

DIY: Engraved jewellery

1/19/2014
Hej! Pomysł jest prosty, a mianowicie chodzi o ręcznie grawerowaną, spersonalizowaną biżuterię, elementy i dodatki. Jest to świetny sposób na obdarowanie najbliższych, sprawienie przyjemności sobie, czy łatwe oznakowanie należących do nas rzeczy.
W mojej opinii najlepiej prezentują się proste w formie grawerowane zawieszki z krótkimi sentencjami, lub imionami, dzięki czemu w ciekawy sposób możemy utrwalić ważne dla nas daty, czy osoby. Sama noszę robioną przez siebie biżuterię niemal każdego dnia i obdarowuję nią przyjaciół, dlatego z czystym sumieniem mogę polecić prezentowany przeze mnie sposób, jako sprawdzony i wpadający w oko.
Zaczynajmy i życzę dobrej zabawy.


Przy okazji zapraszam też do sklepiku artystycznego MALLY, gdzie znajdziecie tego typu biżuterię. :-)
 NARZĘDZIA:
- narzędzie do grawerowania, lub mini szlifierka - wedle uznania może być bezprzewodowa
- końcówki do grawerowania - zwykle dołączone do zestawu. Mogą być w kształcie zaostrzonego ołówka (do bardziej precyzyjnych, drobniejszych napisów), lub tzw. ,,różyczki", które widać na zdjęciu. Te bardziej zaokrąglone tworzą delikatniejsze napisy i takiej też użyłam w tym przypadku
- zawieszka, lub metalowy element do grawerowania - mogą być to elementy posrebrzane/pozłacane, wówczas będą trwalsze. Należy pamiętać, że grawer z czasem się ściera i należy go poprawić (zwłaszcza w przypadku długotrwałego noszenia na biżuterii), jednak bez obaw- nie następuje to zbyt szybko.
- ołówek lub marker - do zaznaczenia napisu przed grawerowaniem, jest to bardzo pomocne
- sznurek - do zrobienia bransoletki, lub po prostu kawałek łańcuszka, do którego ją 

przypniemy
- taśma klejąca, lub plastelina - do przytrzymania zawieszki w jednym miejscu w czasie pracy

 MIEJSCE PRACY:
Najlepiej, by było dobrze oświetlone, czyste, stabilne. Ja swoje zawieszki mocuję za pomocą taśmy klejącej do blatu, dzięki czemu są całkowicie unieruchomione w czasie grawerowania. Można użyć do tego np. kawałka plasteliny, lub stworzyć wyżłobienie w kształcie zawieszki np w kawałku drewna (sprawdza się to w przypadku, gdy pracujemy często na takim samym typie zawieszek).
Można też używać okularów ochronnych.

 WYKONANIE:
- na początku za pomocą ołówka, lub cienkiego markera nanosimy na zawieszkę napis, który chcemy wygrawerować. U mnie było to słowo ,,Love".
- taśmą klejącą mocujemy zawieszkę do stołu
- ustawiamy światło tak, by nie pojawiał się cień, gdy przyłożymy narzędzie do grawerowania (napis z ołówka musi być widoczny)

- zanim włączymy narzędzie, wybieramy i wkładamy odpowiednią końcówkę i upewniamy się, czy jest prawidłowo zamontowana
- podłączamy i wybieramy ilość obrotów ostrza (w moim narzędziu można wybrać między 5000 a 20000 obrotów na minutę - zwykle działam na połowie, lub maksymalnej prędkości)
- narzędzie trzymamy tak jak duży długopis, stabilnie, by nic się nie trzęsło
- powoli przykładamy końcówkę do blaszki i pokrywamy wcześniej wykonany napis (ołówkiem/ markerem) z dbałością o szczegóły, uważamy, by ostrze nie odskoczyło na nierównościach. Nie jest potrzebny zbyt wielki nacisk dłoni, wystarczy siła, z jaką pisze się długopisem

  - Gdy mamy już główny napis, można ozdobić pozostałą powierzchnię przy użyciu mniejszego ostrza. Ja wykonałam małe serduszko. 
 I gotowe! Naszą zawieszkę możemy przymocować do sznurka i używać jako ozdoby. Po wykonaniu graweru można dodatkowo oczyścić powierzchnię, by usunąć ślady palców.
Mam nadzieję, że spodobał się wam poradnik i być może zainspirował do własnych prób. A poniżej przedstawiam inne przykłady:8 komentarzy:

 1. Świetny pomysł, piękne wykonanie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Delikatne, bardzo mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że robisz coś takiego sama. Dla mnie miałoby podwójną wartość. Od samego początku jestem fanką biżuterii spersonalizowanej - jak dla mnie najlepsze na prezent, który ma być długoletnią pamiątką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A gdzie kupiłaś takie zawieszki gotowe do grawerowania ?? Ciężko takie zdobyć, aby już nie miały napisu czy ozdób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się zaopatrywać w stacjonarnych sklepach z artykułami do wyrobu biżuterii.
   pozdrawiam!

   Usuń

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.