Not understanding anything? Click here to read in English

DIY: Mini greenhouse for herbs

10/11/2013
Cześć wszystkim! :-) Jak zapewne wiecie, miałam do czynienia z mniejszymi lub większymi projektami z działu ,,zrób to sam", ale tym razem postanowiłam zrobić wszystko sama od podstaw. Zdaję sobie sprawę z tego, że moje małe dzieło jest dalekie od ideału - sprawne oko z pewnością dopatrzy się nierówności, albo czegoś wykonanego nieodpowiednią techniką. Ale włożyłam w to naprawdę dużo serca - zaprzyjaźniłam się z flexem z wymiennymi tarczami, dzięki któremu byłam w stanie pociąć i delikatnie wyrównać deski oraz szkło ze starych szyb. Myślę, że w przyszłości moje umiejętności stolarsko-szklarskie się polepszą, a póki co przedstawiam wam: domową mini szklarnię do hodowania ziół, lub kwiatków. Moja z pewnością przyda się na miętę, by nie zabrakło mi jej zimą do mojito. :-)
Cały poradnik jest stworzony tak, by móc zrobić taką szklarnię w domu niewielkim nakładem funduszy i czasu. Całość ma być łatwa i przyjemna. Owszem wiem, że są setki sposobów, by zrobić wszystko lepiej i porządniej, ale (niestety) nie jestem profesjonalistką :)
Od razu uprzedzam pytania: specjalnie zbiłam boki tak, by utrzymywały podstawę odrobinę wyżej.


Hi everyone! :-) As you know, from time to time I'm creating some smaller or bigger ,,DIY" projects, but this time I managed to do everything by myself from the very beginning. I'm aware of the fact that my greenhouse is far from perfect, but it was made with love. I even figured out how to work with flex (to cut wood ans glass from old windows). I think that in the nearest future my woodworking abilities will get better. But for now, let me introduce you my handmade mini greenhouse for herbs or flowers. I'll use my for mint for sure (for mojito :-) ). 

Whole tutorial is easy enough to understand, so you won't have any troubles with making one at home too. It costs less than buying a similar one at the store. At also there are plenty ways to make a greenhouse, but I hope you'll like mine.

Czego potrzeba:
 • - cienkich deseczek lub listw (użyłam sosnowych 12x12x100cm do kupienia w sklepach budowlanych oraz odrobinę cieńszych do zrobienia wieczka) - użyłam też grubszych listw jako boki
 • - kawałek cienkiej deski, którą da się dociąć jako tył (i boki otwieranej góry) lub: tak jak w moim przypadku- użyłam do tego deseczki ze starej antyramy
 • cienkiej drewnianej listwy, która posłuży nam jako podstawa szklarni (swoją wzięłam ze starej tacy - koniec ze śniadaniami do łóżka :D)
 • kleju do drewna (tego samego używam do pudełek z grafiką, więc się przydał), może się też przydać kropelka oraz moje odkrycie sezonu: pistolet na klej termo-topliwy (idealny do łączenia szyb z listwami).
 • 2 małe zawiasy (opcjonalnie tez zamknięcie ozdobne na przód)
 • podstawowe przybory takie jak: miarka (lub duża linijka), marker, przyda się też rozrysować plan szklarni na kartce
 • szkło (wykorzystałam i pocięłam stare szyby, można też wziąć szybki ze starych ramek itp)
 • coś do pościelenia na stół/podłogę, jeśli pracujemy w domu
 • piłka ręczna do cięcia drewna lub flex z odpowiednią tarczą
 • młotek i małe gwoździki
 • jeśli chcemy zmienić kolor (ja wybrałam biały) - farba akrylowa, dobry pędzel, można użyć też medium akrylowego jeśli planujemy nakleić jakąś grafikę i zależy nam, żeby farba nie wyschła za szybko
 • opcjonalnie: lakier matowy/błyszczący 
 What do you need: 
- thin wooden laths (I used pine laths 12x12x100cm - available to buy in hardware stores like Castorama etc.) and a bit shorter ones for the sides of greenhouse
- thin board for the back of the greenhouse and for the sides of the lid (I used the back of old frame that which I could easily cut into shape)
-thin wooden tray (I used my old breakfast tray so no more breakfasts in bed :D) - you can use something different of course
- wood glue (the same I was using while preparing my graphic boxes/decoupage), at also you may neet some stronger glue and glue gun (my latest discover! Perfect to glue glass to the wood)
- two small hinges (optional also a decorative clasp for the front of your greenhouse)
- basic things like: big ruler and a pen 
- glass (I used and cut old windows but you can also use old frames)
- something to place on the floor if we work at home, to not destroy anything :)
- small saw to cut wood
- hammer and tiny nails
- if we want to change the color (I picked white)- acrylic paing, good brush and we can also use the acrylic medium if we're planning to decorate it with a graphic (like decoupage)
- optional: lacquer (glossy/matt)

Na początku rozłożyłam się z całym majdankiem na działce - zawsze lepiej ciąć i brudzić na świeżym powietrzu. :-)
Przygotowałam sobie wzór szklarni na kartce i wymiary, które chciałabym uzyskać. Moje grubsze listwy już miały odpowiednie nacięcia, w których mieścił się spód do szklarni. Postanowiłam użyć ich po dwóch dłuższych bokach. Na klej do drewna trzymało się tak mocno, że nie mogłam tego wyrwać. Brzeg wyrównałam flexem. 


At the very beginning I placed all my stuff outside - it's always better to mess up outside the house! :-)
I made a pattern of the greenhouse on the piece of paper and its size. My thicker laths already had those cuts (big enough to place there a bottom of my greenhouse from the old tray). I decided to use the thicker ones on both sides. Wood glue was strong enough for that. I removed the wry engings with small angle grinder.

  Wszystkie deseczki opisałam, żeby nic nie pomylić. Krótsze listwy przybiłam do boków i podstawy przy użyciu bardzo małych gwoździ. 

All of the elements were signed, not to miss-match anything. I used tiny nails for the short sides and for the bottom. /

  Połamane szkło i kawałki szyb pomierzyłam i pozaznaczałam tak, by dało się je dociąć flexem do szkła. Na początku tylko się przyglądałam i potrzebowałam do tego męskiej ręki - szkło wydawało mi się mniej ,,pewne" niż drewno do cięcia. Ale jak zobaczyłam co i jak, to sama się do tego zabrałam. Wystarczyło naciąć i chwycić lekko kombinerkami a szkło łamało się równo wzdłuż rysy.
Na początku przygotowałam 4 kawałki (górę docinałam na końcu, gdy wiedziałam jakich wymiarów potrzebuję).


I measured broken glass pieces and marked to easily cut with angle grinder (with special ending for glass). At first I needed some help with that - I was afraid to cut glass more than wood. But when I saw what to do, I finished by myself. It was only about make a small cut, and broke it with pliers. I made 4 pieces at the beginning (I cut the glass for the top of the greenhouse at the end of my work, to make sure what size do I need). /


Kiedy szyby były przygotowane, zabrałam się za malowanie podstawy białą farbą akrylową. Wszystkie mniejsze prace wykonywałam w domu na podłodze, więc pościeliłam pod spód kawałki gazy, żeby nie zabrudzić nic dookoła. 

When the glass pieces were ready, I started painting the bottom with white acrylic paint. I did all of the small works on the floor at home, so I place there some old sheets.

  Gdy podstawa była już biała, przymierzyłam jeszcze raz wszystkie szyby, żeby sprawdzić, czy pasują wymiarowo. W międzyczasie pomalowałam też na biało tył starej antyramy, który użyłam w mojej szklarni (nie chciałam mieć jej przeszklonej ze wszystkich stron bo przez to wyglądałoby jak akwarium) - taki tył ma tez małe wywietrzniki i i fajnie się prezentuje.

When the bottom tray was already white, I measured again all of my glass pieces, to check out if they fit. In the meantime I painted also the back of old frame that I used in my greenhouse (I didn't want to make it all from glass, because it would make it look like a aquarium)- at also that kind of back had already little wholes (for ventilation). /

 Nie obyło się też bez jednej małej katastrofy - w czasie pracy pękła mi w rękach jedna z szybek (z nieznanej przyczyny), ale na szczęście udało mi się znaleźć zastępstwo w podobnych wymiarach.
Do przyklejenia szyby i tyłu od antyramy użyłam pistoletu na klej na gorąco. 


There was also a tiny accident - in the meantime one of the glasses broke in my hands (for no reason), but hopefully I managed to find a similar one. To attach the glass and back, I used the hot glue gun. /


Żeby mieć pewność, że każda z szyb będzie miała odpowiednie podparcie, docięłam deseczki tak, by pasowały wewnątrz szklarni przy podstawie. Je także przykleiłam klejem na gorąco. Szyby trzymają się dzięki temu z dwóch stron.
Oczywiście na początku tez myślałam o tym, żeby po prostu użyć grubszych desek, naciąć je i szyby wsuwać od góry - ale w ostateczności zdecydowałam się na swoje rozwiązanie.To make sure all of the glass pieces are glued well, I cut the small wooden laths and glued them inside of the greenhouse to the tray (with glue gun). /

 Myślałam, że klej do drewna będzie za słaby na tego typu konstrukcje, ale szczerze polecam (nie wszędzie można użyć gwoździków - lub są za długie). Większość elementów, które nim skleiłam jest nie do rozerwania (albo to ja mam mało siły :-)) ).

I thought that the wood glue would be too weak for that kind of constructions, but honestly I can recommend it (not everywhere we can use nails - or they're too long for the thin laths). /

  Przez awarię szyby, o której wspomniałam wcześniej, musiałam użyć innej. Niestety nie miałam już z czego wyciąć (nie chciałam też kupować szyb u szklarza - zbędny wydatek), więc użyłam szyby ze starej ramki, która choć pasowała na szerokość to była niestety trochę za krótka. Pomyślałam więc, że wytnę prostokątny kawałek ze sklejki (tej od antyram), pomaluję na biało i umieszczę z przodu by wypełnić lukę i nadać takiego domowego wyglądu szklarni. 

Because of the accident with broken glass I mentioned before, I had to use a different piece. Unfortunately it was a little to short for my greenhouse. So I cut a rectangle shape of wooden back of the frame, painted white and place at the front to make my greenhouse look more ,,home made"./

   Pierwsze przymiarki (wysokość bez góry to ok. 30cm)
First try-ons (height without top is about 30cm) /

  Do stworzenia stelażu na zamykane wieczko użyłam odrobinę cieńszych deseczek (także łączenie na klej na gorąco).

To make openable top of my greenhouse I used really thin laths (also glued with glue gun). /
 
Kupiłam dwa malutkie zawiasy, które przymocowałam z jednej strony małymi gwoździami, a do wieczka klejem na gorąco. Jeśli używacie większych desek, lepiej jest kupić zawiasy na wkręty (u mnie wszystko było za małe na takie rzeczy :) ).
Dwa małe kawałki szkła na górę także pochodziły ze starych antyram. Sklejone klejem na gorąco do cienkiej deski (tak dla pewności).
Przyklejone tez przy podstawie. 


I bought 2 small hinges attached with small nails to the bottom and with glue gun to the top.
Then was time to glue (with hot glue gun) glasses also from old frames. /

Pojawił się też mały pomocnik - zawsze tam, gdzie coś robię (najlepiej na środku :D).
Sprawdzałam, czy zawiasy wytrzymują (wszystko było ok). Kiedy planujecie często zostawiać górę otwartą, lepiej jest zaopatrzyć się w wysuwaną podpórkę, lub inny zawias (moja jednak ma być otwierana tylko w przypadku wyciągania lub podlewania).
Ponownie użyłam starych tyłów do antyram, które wymierzyłam i docięłam tak, by pasowały jako boki wieczka.


There was also my little helper - always nearby when I'm working on something. I was checking if my hinges are strong enough (everything was ok). When you're planning to leave your greenhouse open often, it's good to think about some kind of ,,kickstnand". Again I used old backs of the frames and cut into triangles, painted and glued. /

  Pamiętajcie o polakierowaniu szklarni po wyschnięciu farby. Po tym jest już gotowa do użytku. :-) /
Remember about using lacquer after the paint will dry. After that, it's ready to use. :-) /

 Mam nadzieję, że spodobał wam się mój pomysł na domowa małą szklarnię. Całość wyniosła mnie dosłownie grosze - użyłam materiałów, które w większości miałam już w domu, a ceny takich cienkich deseczek oscylują w granicach 1-2zł za 1metr. Myślę, że jest to fajna alternatywa dla kupnych szklarenek, które kosztują ok. 50-100zł. 

I hope you liked my idea and tutorial for home made mini greenhouse. Price of supplies was very low - I used things that I already had at home, and price of those tiny laths is about 1-2PLN for 1m. I think it's a great alternative for greenhouses for herbs that are available in stores for about 50-100PLN.

18 komentarzy:

 1. u look so cute! love ur blog, stay in touch xo

  http://iamaleena.blogspot.com.au/

  OdpowiedzUsuń
 2. wyglada to rewelacyjnie
  ja to sie boje takich narzedzi wiec odziwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczny kudłaty pomocnik!
  Jestem pod wrażeniem efektu :). Notorycznie Cię podziwiam, że Ci się chce :).

  OdpowiedzUsuń
 4. ale jesteś tak niesamowicie płodna w pomysły, że za każdym razem mnie zadziwiasz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dalekie od ideału...? o nie, zdolne dziewczę z Ciebie, że hoho. Piękne wykonanie!

  OdpowiedzUsuń
 6. how lovely!

  xx Mounia
  www.nonchalantrebel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. jestem totalnie amanualna, a szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszy oko:) Podziwiam samodzielność

  OdpowiedzUsuń

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.