Not understanding anything? Click here to read in English

DIY: Name bracelets for beginners

7/06/2013
Bransoletki z dowolnymi napisami, czy imionami. Widzieliście takie w sklepach? Spodobały wam się? Jeśli tak - z moim poradnikiem dla początkujących, będziecie w stanie zrobić takie w domu. Jest to sposób na proste i fajne ozdoby, wykonane za grosze. Można obdarować nimi drugą połówkę, koleżankę. Ogólnie z pewnością jest to ciekawy prezent. 
Mniej zdolnych manualnie, lub leniuszków, zapraszam też do mojego sklepiku MALLY.  
Do dzieła! :-) 
 
Zaczniemy od najprostszego na początek imienia, jakim jest Ola. Pamiętajcie że bransoletkę i napis wykonuję swoim charakterem pisma, zatem Wasze mogą się różnić (ale to dobrze – dzięki temu będą unikalne).
Nie jestem w stanie pokazać Wam jak pisać każdą literę, dlatego przedstawiam sposób, który mam nadzieję zainspiruje Was do własnych odkryć biżuteryjnych i prób :-)


 Czego potrzebujecie:
- drutu – ja posiadam posrebrzany i miedziany. Najlepsze dla początkujących będą takie od 0,5 – 0,8 mm. Im grubszy i twardszy drut, tym ciężej go zagiąć. Nie polecam jednak cieńszych niż 0,5mm – nie nadają się do utrzymywania kształtu. Sama używam drutów 0,8mm, noszę takie bransoletki codziennie i nigdy nie zmieniły swojego kształtu.
-narzędzi – zwykłych nożyczek (niemal każde bez problemu przetną takie cienkie druciki), okrągłych szczypczyków do zaginania drutu i płaskich szczypiec o cienkiej końcówce (do zaginania prostych elementów)
- czegoś do zawiązania – używam do tego sznurków woskowanych w różnych kolorach, a czasem też gumki jubilerskiej (np gdy chcę, by bransoletka z napisem była z koralikami).
- dodatkowo kartka i długopis


 Bierzemy kawałek kartki papieru i długopisem staramy się napisać imię/inny napis, który chcielibyśmy mieć na drucie, ale nie odrywając długopisu od kartki. Druciany napis tworzymy z jednego kawałka, zatem literki takie jak ,,o” czy ,,a” są zawijane podwójnie.
Warto też na kartce narysować małe kółeczko na początku i na końcu napisu (zaznaczyłam je strzałką), bo będzie to prosty sposób do zawiązania napisu na rękę.

 Do krótkich napisów, taki jak Ola, Ala, nie potrzeba zbyt wiele drutu. Na początku radzę wam wziąć go odrobinę więcej, by w połowie nie okazało się, że zabraknie nam na jakąś literkę.


Zaczynamy używając okrągłych szczypczyków. Końcówkę drutu chwytamy samym czubkiem szczypiec (tam gdzie są najcieńsze). Trzymając je mocno, drugą ręką delikatnie okręcamy długą część drutu dookoła szczypiec, by powstało nam malutkie kółeczko.
Będziemy tworzyć dużą literkę O.
Następnie okrągłymi szczypcami chwytamy wolne miejsce przy stworzonym przez nas kółeczku, tak jak na zdjęciu. Drut powinien znajdować się mniej więcej w połowie długości szczypiec.

Pilnując, by malutkie kółeczko cały czas znajdowało się w środku tworzonej przez nas litery, delikatnie okręcamy drucik w najgrubszym miejscu szczypiec, by formowało się większe kółko. 

 Gdy dojdziemy do momentu, w którym spotykamy ponownie nasze małe kółeczko, wkładamy do niego jedną część szczypiec(sam czubek), natomiast drugą częścią dociskamy kawałek drutu, który właśnie formujemy. Dzięki temu literka ,,O” będzie stworzona z podwójnie zawiniętego drucika, lecz będzie on do siebie przylegał na tyle, że nie będzie to widoczne. A co więcej, takie podwójne formowanie zapobiega w przyszłości odginania się, czy odkształcania drutu. Gwarantuję, że prawidłowo wykonana bransoletka nie zmieni swojego kształtu przy noszeniu i użytkowaniu.
Teraz pora na literkę ,,l”.


 Okrągłymi szczypcami chwytamy końcówkę literki ,,O” tak jak na zdjęciu. Drugą ręką delikatnie zaginamy drucik na końcówce szczypiec, by stworzyć podstawę ,,l”.

 Teraz przydadzą się płaskie szczypce. Prosty drucik, jak na obrazku, chwytamy mniej więcej na wysokości literki ,,O”, lub trochę niżej (wedle uznania).
 
 Cały czas trzymając drucik naszymi płaskimi szczypcami, zaginamy go do tyłu napisu. Stworzymy małą pętelkę, którą zaraz wyprostujemy. Według uznania możemy oczywiście zostawić to tak, jak jest.
Ja używając płaskich szczypiec delikatnie nacisnęłam na ,,l”, by nie odstawało tak mocno.
 Następnie znów wracamy do płaskich szczypiec. Chwytając podstawę ,,l” po obu stronach, wyginamy drucik delikatnie do góry. Będzie nam to potrzebne do stworzenia małego ,,a”. 

 Kolejno, dopiero wygięty przez nas kawałek drucika, chwytamy po obu stronach, nieznacznie grubszą częścią szczypiec. Ręką naginamy drucik tworząc lekko okrągłą górę literki. Gdy już ją mamy, przesuwamy szczypce, i ponownie mniej więcej na 1/3 grubości owijamy drucik dookoła. Gdy dochodzimy już do podstawy, zawijamy drut z tyłu napisu, tworząc podwójnie zawinięte ,,a”. 


Widać to przede wszystkim na powyższych zdjęciach. 

 Następnie, gdy dochodzimy już do końcówki małego ,,a”, zaginamy jego ,,ogonek” na okrągłej końcówce szczypiec. Można już odciąć pozostałą część drutu. Ale zostawcie miejsce na ostatnią pętelkę.

 Ostatnią pętelkę tworzymy tak samo jak tą na początku, delikatnie okręcając drut dookoła końcówki szczypiec. Dzięki temu możemy zaczepić o to sznurek, tak jak na pierwszym zdjęciu w tym znalezisku. Imię ,,Ola” jest już gotowe! :-) 
Co myślicie o tego typu biżuterii? Próbowaliście taką wykonać? Nosicie? A może nie lubicie? 

7 komentarzy:

 1. zrobię na pewno, planuje już od dłuższego czasu. Jak wybiorę się do piwnicy na pewno jakiś drut złapię, ale brak mi czasu wiem ze to moment ale jak już siądę to zrobię od razu dla całej rodziny :P

  Dzięki za motywację, zapisane na liście do zrobienia w tym tygodniu :)))

  Pozdrawiam ciepło !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Omg so awesome!

  http://unasrandomfashion.com

  OdpowiedzUsuń
 3. wow ślicznie to wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 4. fajne wykonanie:) też czasem robię biżuterię więc wypróbuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdzie można kupić taki drucik, oprócz internetu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w każdym obi, nomi. Możesz wziąć drut cienki w izolacji (taki jak kable) o wyjąć z niej :) tanio wychodzi

   Usuń
 6. Można kupić u mnie :) lub próbować znaleźć odpowiedni w sklepach modelarskich lub z elementami budowlanymi - byle nie spawalnicze. Ciężko taki dostać generalnie

  OdpowiedzUsuń

The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.