Not understanding anything? Click here to read in English

How to make: lightning effects

11/10/2011

Często na licznych zdjęciach można zobaczyć pioruny, błyski i inne tego typu efekty. Sama również wykorzystuję ten motyw, by nadać zdjęciu innego charakteru. Jest to bardzo proste, ale za to efektowne. 
Pokażę wam jak to zrobić w Photoshopie lub Gimpie. 
*Often on many shots you can see lightning, flares and other similar effects. I also use this effects on my shot - for example to add more power to the photo. It's very simple but effective. I'll show you how to do it in Photoshop or Gimp.

1 - Wybierz zdjęcie, które chcesz edytować i otwórz je w PS/Gimpie.
*Choose the picture you want to edit and open it in PS/Gimp.

2. Jak widzicie - gdy zrobiłam to zdjęcie mojemu koledze, tło było całkowicie inne. Zmieniłam je w programie, ale jest to zbyt skomplikowane by tłumaczyć (może następnym razem :-)). 
A więc... Warstwa -> Nowa warstwa -> Przezroczysta. Kliknij na swoją warstwę (niebieski pasek) i zmień tryb na ,,Przesiewanie".
*As you can see - when I took a picture of my friend the background was different. I changed it, but it's a bit complicated to explain (maybe next time :-) ). 
So... Layer -> New layer -> transparent. Click on your layer (the blue stripe) and then change the layer mode into ,,Screen".

3.Teraz potrzebujecie znaleźć zdjęcie pioruna/błysku lub czegokolwiek, czego chcecie użyć. Ale jest jeden warunek - MUSI być na czarnym tle. W przeciwnym razie to nie zadziała na zdjęciu. Możecie użyć tzw. ,,stock photos" - czyli zdjęć i grafik bezpłatnie udostępnianych (nie potrzebujecie zgody na ich użytek, są darmowe).
*You need to find a picture of lightning/flare or anything you want to use. But there is one condition - it MUST be on the black background. Otherwise it won't work on the picture. You can use a stock photos (you don't need a premission for using them and they are for free).

4.Gdy już macie swoje zdjęcie pioruna - otwórzcie je w PS/Gimpie i wklejcie na zdjęcie, które aktualnie edytujecie. Możecie je ustawić tak, jak chcecie poprzez obrót (SHIFT+R)
*When you have your lightning picture - open it in PS/Gimp and paste on the picture you're currently editing. You can turn it by ,,turn" (SHIFT+R)

5. Możecie zmienić kolory przez Kolory -> Barwienie, albo Kolory -> Krzywe.
*You can change the colors by Colors or Colors -> Curves. 
 


6. Użyj gumki by usunąć białe ślady dookoła błysku.

*Use the eraser to remove the white parts around the lightning. 


 I oto macie swój efekt błysku! Możecie eksperymentować z różnymi kształtami i kolorami by wyglądało to jeszcze lepiej :-)
*And here you have your lightning effect! You can try different shapes and colors to make it look cooler :-)

2 komentarze:

 1. Jak zwykle i ten post ubóstwiam ! ;) Wytłumacz mi jednak jedno: na samej górze postu znajduje się zdjęcie przedstawiające tego twojego kolegę na tle miasta i bardziej frontem do nas... I właśnie tu mi się nasuwa pytanie... Jak wycięłaś jego postać, że posiada tylko własne kontury(bez śladów poprzedniego tła) no i oczywiście dlaczego jego oczy(okulary) patrzą na nas wprost, a nie tak jak na obrabianym z boku? Czyżby 2 różne zdjęcia, albo obróciłaś jego postać w jakiś sposób...? ;D może post o tym w (wycinanie)i ewentualnie obracaniu? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie mogłam to napisać na początku, dlatego przepraszam za wprowadzenie w błąd - to są 2 różne zdjęcia. Musiałam w poście użyć innego, bo w momencie, w którym dodałam te żółte efekty do pierwszego, zapomniałam zostawić ,,nieprzerobioną" wersję. Ale ze względu na to, że podczas sesji zrobiłam kilka podobnych zdjęć - użyłam najbardziej zbliżone pozą do tego, które przedstawiłam na początku.
  Jak już napisałam w notce - tło (miasto) na pierwszym zdjęciu zostało dodane później. Całą sesję zrobiłam na dworze, dlatego na wszystkich zdjęciach było na tle niebo :-)
  Zmiana tła jest dosyć czasochłonna i wymagająca, bo trzeba dobrze dobrać tło do zdjęcia a także oświetlenie, żeby wyglądało naturalnie. Na pewno napiszę post o tym, jak tylko będę mieć trochę więcej wolnego czasu (chwilowo mam dosyć dużo nauki na studiach).
  W każdym razie cieszę się, że moje posty dotyczące obróbki zdjęć się podobają i w razie jakiś wątpliwości proszę śmiało pytać :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.