Not understanding anything? Click here to read in English

A book: ,,The economic naturalist" by Robert H. Frank

11/17/2011

 Miałam niesamowitą okazję przeczytania tej książki, odpowiedzenia na trzy proste pytania odnośnie zawartych w niej rzeczy i otrzymania 9 dodatkowych punktów w ekonomii. Dostałam tą książkę wczoraj, więc musiałam przeczytać ją bardzo szybko. Zabrało mi to ok 4 godzin, ale jednocześnie zdążyłam na czas. W każdym razie nie chciałam opowiadać tu o swoich stopniach - chciałam powiedzieć, dlaczego wy także powinniście ją przeczytać :-)
Jest to książka ,,Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy - czyli ekonomia bez tajemnic".
Zapewne myślicie teraz, że jest to jeden z nudnych podręczników do ekonomii, więc dziwicie się, dlaczego go polecam? Jeśli tak myślicie, z przyjemnością przyznaję, że jesteście w błędzie. Książka ta zawiera wiele prostych pytań, które są ważne z ekonomicznego punktu widzenia, ale czasem... trudne do wyjaśnienia. Na przykład pytanie tytułowe - dlaczego piloci kamikadze zakładali kaski? Dlaczego orzeszki w barach są za darmo, a za wodę musimy płacić?
Widzicie? To wszystko jest powiązane z ekonomią. Dziwne, ale prawdziwe :-)
I żeby nie było wątpliwości - ekonomii nie studiuję, to tylko jeden z moich przedmiotów :)

 *I had an amazing opportunity to read this book, answer a three simple questions about it and get 9 extra points from Economy. I got this book yesterday, so I had to read it really quickly. It took me about 4 hours, but I managed to finish it at time. But I didn't wanted to talk about my grades - I want to tell you, why you should read it too. :-)
It's a book ,,The Economic Naturalist - why economics explains almost everything" (the polish title seems to be a little bit funnier: ,,Why did the Kamikadze pilots wear the helmets" ;-). 
You may think right now, that it's just one of the boring economy books, so why am I recommending it, right?
If you think that - I'm happy to admit that you're wrong. It's a book which contains a lot of simple questions that are economically important, but sometimes... hard to explain. For example - why did the Kamikadze pilots wear the helmets? Why the peanuts in the bars are for free but we have to pay for water? 
You see? It's all connected to economy! Weird, but true :-)
And no, I'm not studying economy - it's just one of my subjects.


 Po przeczytaniu tej książki potrafię wyjaśnić każde zadane w niej pytanie. I gwarantuję - są tak łatwo opisane, że mogą być zrozumiane i zapamiętane nawet przez dziecko. Dodatkowo przedstawione tutaj przykłady były interesujące i aktualne w dzisiejszym świecie - np. były tam zdjęcia diamentowego stanika Victoria's Secret :-)


*After reading this book I can explain every question that was here. And I quarantee - they are so easy to understant that even the kid would remember them! At also, showed here examples were interesting and actual in todays world - for example there were pictures of Victoria's Secret diamond bra ;-) 

 
Więc jeśli macie kilka godzin wolnego czasu, chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o społeczeństwie, lubicie zaskakiwać przyjaciół (teraz mogę zadawać im te banalne pytania i patrzeć, jak próbują domyślić się odpowiedzi :-) ) - zdecydowanie powinniście wtedy zabrać się za tą książkę :-)
Muszę przyznać, że bardzo się ucieszyłam, gdy moja nauczycielka ekonomii zasugerowała przeczytanie jej jako podręcznika. Zdecydowała także, że pozwoli nam wybrać samemu temat eseju, ale musi to być jakaś zagadka, albo pytanie - tak jak w książce. Czyż to nie jest dobry sposób na naukę trudnych rzeczy, które nas otaczają? Ja myślę, że tak :)
 
*So if you have a few hours of free time, you like to know something more about our society, you like to suprise your friend (now I can ask them those silly questions and watch how they're trying to figure them out :-) ) - you definitely should read this book :-)
I was really happy when my economy teacher suggested reading this book as a textbook. At also she decided to let us choose the subject of our essay by myself, but it has to be some kind of riddle of question - just like in this book. Isn't it cool? It's a fun way of learning difficult things around us!

A wy - przeczytaliście ostatnio coś ciekawego? / *And you - have you read something interesting lately?

5 komentarzy:

 1. Ciekawe... :) Kto by pomyślał, że książka z ekonomią w tytule może zawierać takie ciekawe treści... Przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. I to się ceni! :D Podręczniki na ogół wywołują u mnie ból głowy już po przeczytaniu 2-3 linijek... ;D Na pewną zajrzę do tej książki, bo wywołałaś u mnie zaciekawienie tematem :). Jeśli faktycznie, jest napisana w tak przystępnej formie to czemu by nie? Przeczytam i podzielę się opinią :). Powodzenia w blogowaniu, z niecierpliwością czekam na następna notkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O matko, ile ja bym dała, gdybym kiedys miała w ramach tego przedmiotu do przeczytania taką książkę! Niestety męczono nas teorematem pajęczyn i innymi dziwactwami. Ale zachęciłas mnie do książki :)!

  Pozdrawiam,
  A.

  OdpowiedzUsuń
 4. aż sobie dodałam pozycję na lubimyczytac. Swoją drogą super portal, polecam:) www.lubimyczytac.pl a i u mnie mała notka o książkach:)
  Pozdrawiam ponownie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za czytaniem bo zasypiam nad książkami ale ta musi być rzeczywiście ciekawa, cuś dla mnie :) Dzięki za podpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
The Daily Wonders - all rights reserved. Obsługiwane przez usługę Blogger.